Kako radi kristalizacija?
Kristali prodiru u građevinski materijal u dubinu od 6 do 20 cm, osiguravajući trajno brtvljenje, dok materijal ostaje propustan za difuziju. Značajna prednost ovog procesa leži u činjenici da kristali za rast trebaju prisutnost vode, što omogućuje brtvljenje čak i bez prethodnog sušenja građevinskog materijala. Voda pomaže kristalima da prodru duboko u kapilare i tamo ostanu trajno smješteni. Kada se materijal kasnije osuši, kristali ostaju u stanju mirovanja.
Ako voda ponovno prodre u građevinu, kristali se aktiviraju, rastu prema vodi i potiskuju je. Tehnologija je sposobna izdržati pritisak vode do 13 bara, a odobrena je i za primjenu u sektorima pitke vode, što doprinosi zaštiti okoliša.
U procesu stvaranja kristalnih vlakana, primarni kristali formiraju vlaknastu prevlaku na česticama specijalne površine. Kalcijev hidroksid, prepoznatljiv po većim kristalnim strukturama, prolazi kroz kristalizaciju u oblik pseudoheksagonalne morfologije, čime se dodatno osigurava brtvljenje.
Pogled kroz mikroskop ein
Tehnologija kristalizacije
Rast kristalnih iglica Kristalne iglice rastu prema izvoru vode, potiskujući vodu iz pora i spojeva u strukturi, čime značajno poboljšavaju nepropusnost betonske konstrukcije. Ovaj proces rezultira aktivnim brtvljenjem!
Tehnologija kristalizacije – Kratak pregled
Faza 1: Voda ulazi u zgradu izvana.
Faza 2: Nakon tretmana s AREXAL® – Pro Beton ili Pro Opeka, ovisno o vrsti građevinskog materijala, kristali počinju rasti u prisutnosti vode i prodiru duboko u strukturu, čak do 20 cm, zauzimajući sve kapilare i pore.
Faza 3: Rastom kristala, voda pod pritiskom više ne može prodrijeti u strukturu, čime se osigurava trajna zaštita od vlage.